Enez - Edirne - Trakya Web Portalı - Trakya´nın Web Sitesi
Trakya Web Portalı
Anasayfa Haberler Dosyalar Makaleler Üyeler Anketler Forum
Arama :  

Menü
» Trakya Web
Ana Sayfa
Haberler
Yazılar
Forum
Download
Anketler
Üyelerimiz
Ziyaretçi Defteri
» Edirne
Edirne Rehberi
Edirne Web Portalı
Edirne Merkez
Enez
Havsa
İpsala
Keşan
Lalapaşa
Meriç
Uzunköprü
» Kırklareli
Kırklareli Merkez
Babaeski
Kofçaz
Lüleburgaz
Pehlivanköy
Pınarhisar
Vize
» Tekirdağ
Çerkezköy
Çorlu
Hayrabolu
Malkara
Marmara Ereğlisi
Muratlı
Saray
Şarköy

Dost Siteler
www.EdirneSpor.org
www.Edirne.web.tr
Rehber.Edirne.web.tr
www.Edirneliyiz.Biz
Türkiye Şehir Rehberi

  Enez ( Edirne )
Günümüzde Enez adını taşıyan Ainos, Meriç nehrinin denize döküldüğü yerde kurulmuş iki limanlı bir şehir olarak üne kavuşmuştur. Önceleri deniz kenarında olan şehir, Meriç nehrinin alüvyon sürüklemesi sonucunda kıyıdan uzaklaşmış; şu an 4 km içerde kalmıştır. Ainos, ilk iskan edildiği M.Ö. 4000'li yıllardan bu yana çok değişiklik geçirmiş olmasına rağmen yaşamını kesintisiz sürdürmüştür.

 

Enez'e doğudan Keşan, kuzeyden ise İpsala üzerinden kara yoluyla ulaşmak mümkündür.

 

Ainos'un ilk sakinleri kimlerdi, kesin olarak bilemiyoruz. Ancak Eskiçağ kaynaklarında, Ainos'un yerinde önceleri Trak kabilelerinin yerleşmiş olduklarını, M.Ö.7. Yüzyılda İzmir'in kuzeyinde Aiolia bölgesinde yaşayan Aioller tarafından iskan edildiği, daha sonra ise, Mytileneliler (Midilli Adası) ile Kymeliler tarafından bir kolani olarak kurulmuş olduğu zikredilmektedir.

 

Gerçekten Enez ve çevresinde yapılan kazı ve araştırmalarda ele geçen maddi kalliltılar bu tarihi bilgileri doğrulamaktadır. M.Ö. VI. Yüzyılın sonlarında Pers Kralı Darius'un 513 tarihinde yaptığı İskit seferinden sonra Trakya ve dolayısıyla Enez Pers İmparatorluğunun hakimiyeti atına girdi. Enez, M.Ö.478/477 tarihindeAttik -Delos Deniz Birliği'ne katıldı. Şehir, Pers Kral Barışı ile M.Ö.386 yılında bağımsızlığına kavuştu. Hellenistik Çağda Ptolemayosların hakimiyetinde kalan Enez, M.Ö.ı90 yılında Romalılar'ın Trakya'yı zaptetmeleriyle tekrar bağımsızlığını elde etti.
 
Bizans Çağında Prensiik merkezi olan Enez' e Orta Çağda Cenovalılar hakim olmuşlar. Enez 1456 yılında Fatih Sultan Mehmet'in kaptanı Has Yunus Bey tarafından zaptedilmiş ve Osmanlı Devletine Katılmıştır.

 

Araştırma ve Kazılar

 

Enez'de kazılara 1971 yılında, kalenin ve şehrin çeşitli yerlerinde sondajlar yapılarak başlanmıştır. 1978 yılından itibaren kale içinde ve kentin çeşitli mevkilerinde geniş alanlarda çalışılarak Enez'in kültür tarihinin ortaya çıkartılmasına çalışılmıştır. Kazı ve araştırmalar sonucunda Enez'de şarap mahzenleri, taba ,nı mozayiklerle döşenmiş villa, hamam kalıntıları, kaldırım taşlı caddeler, bazilika ve şapeller, Roma ve Osmanlı dönemi nekropolleri gibi mimari kalıntıların yanı sıra, çeşitli malzemelerden yapılmış yüzlerce irili ufaklıtbuluntuyu da saymakmümkündür. Enez'in çevresinde köprüler, yollar, kervansaray, manastırlar gibi çeşitli dönemlerden günümüze değin ulaşan birçok kalıntı yer almaktadır.

 

Turizm

 

Enez'i yabancı turistlerden çok yerli turistler ziyaret etmektedirler. Denize yakın olan ve ilçe merkezini geçtikten sonra beliren bölegede villalar ve turistik konaklama alanları görülmektedir. Villalar genelde site halindedir. Bu bölgede yol yapımı ve kalkınma çalışmaları 2006 yılının yaz ayları itibariyle başlamıştır. Turistik önemin artması için bu tür çalışmalar devam etmektedir.

 Üyelik
 Nick :
Şifre : 
Kod :
46271
 
Yeni Kayıt !
Şifremi Unuttum !

Copyright © 2004 - 2020  Trakya Web Portalı
Bir Edirne Web Grubu sitesidir.
www.Edirne.web.tr içerik ortağıdır