Kofçaz

Kırklareli ilinin bir ilçesidir. İlçede en önemli geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. İlçenin bazı bölgelerinde orman işleri yapılmaktadır. Kırklareli ilinin en küçük ilçesidir. Kırklareli’nin kuzeyinde, il merkezine 26 kilometre mesafededir. Kofçaz, Yıldız Dağları’nın eteklerinde, ormanlık alanların ortasında yer almaktadır.

 

1369 yılında Osmanlı topraklarına katılan ilçenin, ne zaman kurulduğu kesin olarak bilinmemektedir. Cumhuriyet’in ilk dönemlerinde “Keşirlik” adıyla nahiye merkezi olarak idari taksimatta yerini almış ve 1959 yılında da Kofçaz adıyla ilçe olmuştur.

Kofçaz, Merkez Belediyesi, ona bağlı 16 köy ve 2 mahalleden oluşmaktadır. 2000 Genel Nüfus Sayımı sonuçlarına göre toplam nüfusu 4.166’dır. Bu nüfusun 1.538’i ilçe merkezinde, 2.628’i köylerde yaşamaktadır.

Genel olarak dağlık ve engebeli bir arazi yapısına sahip olan ilçenin yüzölçümü 471.500.000 metrekare olup, rakımı 640 metredir. İlçe arazisinden doğan dereler birleşerek Kayalı Barajı’nı beslemektedir. Tipik karasal iklim hakimdir. Kışlar soğuk ve yağışlı, yazlar ise sıcak ve esintilidir.